خانه / سیاسی / مغز انسان پیچیده ترین ماشین موجود در کهکشان

مغز انسان پیچیده ترین ماشین موجود در کهکشان

شناخت مغز انسان:

پیچیده ترین ماشین شناخته شده در کل کهکشان هایی که تا کنون بشر کشف کرده، “مغز” است. بدون شناخت مغز، شناخت انسان و رفتارهای او تقریباً بیهوده خواهد بود.

شناخت کلی از مغز

1 – مغز انسان ، 100 میلیارد سلول دارد و هر سلولی به 10 هزار سلول وصل است که از آنها پیام می گیرد یا به آنها پیام می دهد.
تمام اتفاقاتی که در زندگی ما رخ می دهد ، از فعالیت هایی مانند نفس کشیدن و راه  رفتن گرفته تا عاشق شدن و تصمیم گیری در بحران، در این رد و بدل شدن پیام ها شکل می گیرد.

مغز مانند یک مدار الکترونیک است. اما یک فرق مهم اش با مدارهای الکترونیکی که می شناسید این است که مدارهای الکترونیک ، قابل تغییر نیستند ولی مغز انسان می تواند تغییر کند و توانمندی های جدیدی به شما بدهد.

سلول های مغز، تابعی از تمرینات و اراده ما هستند تا بر اساس آن، مدارها و ارتباطات جدید بین خود بسازند و به تصمیم ما جامه عمل بپوشانند.

2 –
 مغز انسان به دو نیمکره راست و چپ تقسیم شده است. برخلاف برخی دیدگاه های سنتی، این گونه نیست که وقتی یک سمت مغز ما کار می کند بخش دیگر غیر فعال باشد. هر دو نیمکره مغز انسان در هر لحظه ، فعال است و البته برخی مواقع، یک بخش فعال تر از دیگری می شود.

این چند مورد را درباره نیمکره ها بدانید:

الف) به طور خلاصه، نیمکره چپ بخش تعقل، محاسبه، تحلیل و تکلم را بر عهده دارد و نیمکره راست، بخش احساسات، خلاقیت، کل نگری و حالات غیرکلامی را کنترل می کند. نیمکره چپ در تحلیل اطلاعات مهارت دارد و نیمکره راست در ترکیب آنها.

این یک باور نادرست است که نیمکره چپ، نیمکره اصلی و راست، فرعی است. بلکه هر کدام از آنها وظایفی دارند که در تعامل با یکدیگر انجامش می دهند. پیشتر دانشمندان معتقد بودند چون توانایی حرف زدن انسان توسط نیمکره چپ او کنترل می شود، این نیمکره اصلی است  دو نیمکره به یک اندازه مهم اند و مانند اعضای یک کنسرت در هماهنگی کامل با یکدیگرند.
ب) هر نیمکره، بخش مخالف خود را در بدن اداره می کند. اگر شما با پای راست به توپ فوتبال ضربه بزنید، در جریان باشید که این فرایند را نیمکره چپ تان اداره کرده است. اگر با دست چپ تان در بالای قفسه، دنبال چپزی می گردید، این نیمکره راست شماست که دست تان را بالا برده است.

وقتی متنی را به فارسی می خوانید، سر و چشم تان از راست به چپ در حرکت است. چون به سمت چپ حرکت می کنید، نیمکره راست مغزتان به کار گرفته می شود و وقتی انگلیسی می خوانید، نیمکره چپ تان فعال تر می شود.

شاید یکی از علت هایی که یادگیری زبان انگلیسی برای یک فارسی زبان سخت تر از یک فرانسوی زبان است (به جز مسائل زبان شناسی مانند نزدیکی لغات) این باشد که فرد فارسی زبان ناگزیر است عادت مغزی خوانش را از نیکره راست به نیمکره چپ شیفت کند.

ج) نیمکره چپ، خطی عمل می کند و نیمکره راست، غیر خطی. به بیان دیگر، نیمکره چپ، مسائل را بر اساس روابط علّی و معلولی و از الف تا ی به ترتیب بررسی می کند یا یک مسأله ریاضی را بر اساس داده ها، فرموله می کند و در مسیر آن فرمول، قدم به قدم به حل آن نزدیک تر می شود.

اما نیمکره راست، کلی نگر است و مفهوم را در نظر می گیرد. مثلاً برای تشخیص چهره یک فرد، نیازی نیست که بر اساس فرمول خاصی از فرق سر تا زیر چانه او یکی پس از دیگری بررسی و سپس به هم متصل شوند و نهایتاً شخص شناسایی شود. نیمکره راست، به سرعت و با قابلیت کل نگری که دارد، در کسری از ثانیه ، چهره را شناسایی می کند.
تصور کنید که نیمکره چپ عهده دار تشخیص چهره ها می شد، چه دردسرهایی که پیش نمی آمد!

د) نیمکره چپ، بر ظاهر و کمیت نظارت دارد و نیمکره راست بر معنا و کیفیت. در یک مهمانی خانوادگی و سر سفره شام، مرد مهمان به مرد میزبان می گوید: خوش به حال شما که هر شب غذاهای خانگی خوشمزه می خورید.

همسر مردی که این حرف را زده، بعد از شنیدن این حرف، ناراحت می شود، چون نیمکره چپ او ، کلمات، جمله و “معنای ظاهری” آنها را فهمیده و نیمکره راست، “مفهوم”اش را دریافته است که بدین مضمون است: همسر من یا غذا نمی پزد یا وقتی هم که می پزد، خوشمزه نیست.
او این جمله را اهانت به خودش تلقی می کند. مرد هم نمی تواند از این اتهام شانه خالی کند و بگوید: من فقط از غذای میزبان تعریف کردم و حتی یک کلمه هم درباره شما نگفتم.

چرا مرد نمی تواند با این جملات، توهین خود را توجیه کند؟ چون همسرش نیمکره راست دارد. اگر نیمکره راست همسرش از کار افتاده بود، آنها با یکدیگر دعوایی نداشتند چون نیمکره چپ، معنای ظاهری را برای زن ترجمه می کرد و همه چیز ختم به خیر می شد!

3 – مغز، قسمت های مختلفی دارد که هر بخش مسؤولیت خاص خودش را دارد، درست مانند ادارات مختلف یک شهر که هر کدام وظیفه ای دارند.

4 – مغز انسان بالغ ، بسته به سن، جنیست، وزن کل بدن، نژاد و … بین 1300 تا 1500 گرم است (افرادی با وزن مغزی کمتر و بیشتر هم داریم). مغز مردها 9 درصد از مغز زنان بزرگ تر است. این بزرگی مغز باعث شده بود تا اوایل قرن بیستم میلادی، این تصور به وجود آید که کارکرد مغزی مردان از زنان بهتر است ولی واقعیت این است که تعداد سلول های مغزی زنان با تعداد سلول های مغزی مردان مساوی است و مغز زنان فشرده تر است.
وزن مغز زنان بعد از وضع حمل، برای مدت کوتاهی دچار افت می شود و این امر مشکلاتی را برایشان به وجود می آورد، مثلاً ممکن است دچار فراموشی شوند و این فراموشی ها آنها را نگران کند که در معرض آلزایمر قرار گرفته اند. خیال این خانم ها را راحت می کنیم که این یک وضعیت کاملاً عادی است و بعد از چند ماه وزن مغزشان به حالت عادی بر می گردد و مشکلات مربوط به آن، خود به خود حل می شود.

5 – مغز در تمام دوران زندگی انسان ، از جنینی تا مرگ، تحت تأثیر هورمون هایی است که در بدن ترشح می شوند. این هورمون ها، مبنای بسیاری از رفتارها را تشکیل می دهند. گاه، کم و زیاد شدن این هورمون ها ، اختلالات رفتاری به وجود می آورند.

بسیاری از افرادی که رفتارهای نامناسب دارند، به دلیل این نیست که آدم های خوبی نیستند بلکه یک اختلال ساده هورمونی دارند که اغلب هم به راحتی قابل حل است. دانستن این موضوع می تواند زندگی های مشترک زیادی را از خطر فروپاشی نجات دهد.

درباره ی kanooneno